Prompter składny? Początkowo moje promptery miały mieć opcję składania. Przecież taki prompter jest bardziej poręczny – po złożeniu zajmuje mało miejsca, łatwo się go przenosi. Same zalety! A jednak od tego pomysłu odwiedli mnie… profesjonaliści! Filmowcy, twórcy i firmy nagrywające video, czyli użytkownicy, którzy korzystają z promptera najczęściej. Dlaczego warto postawić na prompter nieskładany?
1. Masz prompter od razu gotowy do użycia
99% osób, z którymi rozmawiałem docenia fakt, że przed użyciem promptera nie trzeba go składać. Wyjmujesz z kartonu lub skrzyni transportowej, ustawiasz i voila! Prompter jest gotowy do działania. A przecież chcesz sprawnie i szybko nagrać materiał, a nie bawić się z dokręcaniem śrubeczek, prawda? Po nagraniu też po prostu odkładasz prompter i tyle. Żadnego demontażu.
Poza tym jeśli używasz promptera tylko co jakiś czas, możesz zapomnieć, jak się go składa. Musisz więc znów albo przestudiować instrukcję albo spróbować złożyć prompter metodą prób i błędów.
Prompter nieskładany zdecydowanie zaoszczędzi Twój czas. A że zajmuje więcej miejsca podczas przechowywania? Jeden z moich rozmówców podsumował to tak: „Nie ma dla mnie różnicy czy karton ma 20, 30 czy 50 cm wysokości. Liczy się, aby prompter był gotowy do roboty”. I ja się pod tym podpisuje.
2. Nie zgubisz i nie uszkodzisz elementów promptera
Obawiasz się, że przy montażu promptera zgubisz jakąś śrubkę? To właśnie kolejne zagrożenie przy prompterach składanych. Gdy zgubisz jakiś element montażowy, prompter może być niestabilny, a może nawet w ogóle nie nadawać się do użytku. Składanie i rozkładanie promptera to też większe ryzyko, że uszkodzisz jakiś element promptera. Nie zliczę ile mam zapytań o docinanie szyb pod konkurencyjne promptery w których tłuczecie je podczas wyjmowania i wkładania przy demontażu i montażu J (zanim kupisz prompter gdziekolwiek – zapytaj sprzedawcy co w wypadku uszkodzenia szyby – odpowiedzi mogą Cię zaskoczyć)
Prompter nieskładany to po prostu mniej stresu. Nie musisz martwić się o żadne małe elementy, które mogą się gdzieś zapodziać czy zepsuć. Masz sprzęt na lata.
3. Prompter składany się „wyrabia”
Promptery składane po dłuższym czasie używania się wyrabiają. Pomiędzy elementami robi się luz, śrubki zaczynają słabiej trzymać, a cała konstrukcja staje się niestabilna. Na własne oczy widziałem promptery składane, które właściciele pozaciągali… klamrami stolarskimi!
Prompter nieskładany to o wiele prostsza konstrukcja, która rzadziej ulega awariom. Jest też bardziej solidna. Wszystkie elementy są dobrze spasowane przez cały czas, a prompter trzyma się w odpowiedniej pozycji podczas nagrania. Możesz się więc skupić wyłącznie na tym, żeby dobrze wypaść przed kamerą i nic Cię nie rozproszy.
4. Łatwiej utrzymasz prompter w czystości
Prompter nieskładany także łatwiej wyczyścisz. Jest w nim mniej zakamarków czy drobnych elementów, które gromadzą kurz i zabrudzenia. A mniej zabrudzeń, to nie tylko kwestia estetyki, ale też trwałości promptera. Zwłaszcza jeśli planujesz używać go często w terenie.
Podsumowując – prompter nieskładany jest łatwiejszy w użyciu, bardziej stabilny i rzadziej ulega awariom. Nic dziwnego, że to wybór profesjonalistów.