W tym wpisie dowiesz się których aplikacji używać do pracy z prompterami. Opiszę tylko te, które sam przetestowałem i polecam swoim klientom.
Aplikacje do promptera na ANDROID
Zaczniemy od najczęściej używanych systemów, czyli aplikacja, która będzie z powodzeniem działać na systemie Android. Jest nią Elegant Teleprompter i możesz ją ściągnąć ze Sklepu Play.
Występuje w wersji bezpłatnej i płatnej. Polecam kupić wersję płatną. Dzięki opłaceniu 12zł unikniesz denerwujących reklam, które lubią się pokazać w trakcie wyświetlania tekstu. Wersję bezpłatną możesz ściągnąć jedynie jak chcesz przetestować czy aplikacja Ci odpowiada.
Jakie są plusy tej aplikacji?
Jakie są plusy tej aplikacji? Głównymi plusami są cena jak i możliwość prostego skonfigurowania pilota bluetooth. Kupując prompter w naszym sklepie taki pilot dostajesz w zestawie. Dzięki możliwości konfiguracji przycisków możesz ustawić przyciski start/stop, przyspiesz/zwolnij, powiększ/zmniejsz tekst. To wszystko bez podchodzenia do promptera. Prosta i tania aplikacja. Nie trafiłem na lepszą na systemie Android.
Aplikacje prompter na iOS
Niedawno sam przesiadłem się z Androida na iOS. Urzekło mnie w jego aplikacjach coś, czego niestety nie jesteśmy w stanie zrobić na Androidzie. Chodzi o obsługę iPada za pomocą iPhona! Przy obsłudze promptera na sprzętach Apple zapominamy o pilotach. Sterujemy iPhonami i jest to również bardzo wygodne.
Jakie zatem aplikacje na Apple?
Tutaj przetestowałem dwie – Teleprompter Premium APP i Prompt+. Która lepsza? Musicie zdecydować sami 🙂 Prompt+ w wersji darmowej ma odblokowane wszystkie funkcje, ale niestety nie można w niej wrzucać dłuższych tekstów. Jest o połowę tańsza niż Teleprompter Premium+. Jeśli zamierzasz sterować parą iPad + iPhone to może być to dobry wybór. Istotnych różnic nie zauważyłem poza liczbą możliwych obsługiwanych urządzeń jako pilotów.
Czego ja używam? Wybrałem aplikacje do promptera Teleprompter Premium App. Mój iPad ma już kilka lat. Gdy pracowałem z Prompt+ czasem tekst się rozjeżdżał, gdy często zmieniałem prędkość tekstu. Klienci nie zgłaszają mi problemów więc być może była to przypadłość tylko mojego zestawu. Przy Teleprompter Premium APP nic takiego nie się nie działo i przy niej zostałem.
Dodatkowo przy konfigurowaniu zdalnego sterowania w tych aplikacjach do promptera nie musisz podpinać jedynie iPhonów i iPadów. Możesz sterować np. klawiaturą, padami do xBoxa czy pedałem nożnym.
Programy do prompterów z monitorami – Windows i iOS
Do prompterów z monitorami będziemy używali innych rozwiązań niż przy tabletach. Zarówno dla Windows i iOS wielokrotnie przetestowałem dwie aplikacje. Imaginary Teleprompter i EasyPrompter.
Program Imaginary Teleprompter możesz ściągnąć na komputer. Prosty i bardzo dobry program, ale trzeba być czujnym z ustawieniami. Jeśli chcesz zobaczyć jak go ustawić, aby dobrze wyświetlał tekst zarówno na prompterze jak i na Twoim komputerze to polecam Ci ten filmik, który nagrałem dla moich klientów. Jest tam wszystko dokładnie opisane co zrobić, żeby sprawnie nagrywać na prompterach z monitorami.
EasyPrompter to trochę inne podejście do prompterowania. Jest to program uruchamiany z przeglądarki, jednak niech Cię to nie zniechęca. Również działa bardzo dobrze. Główna zaleta to możliwość zrobienia pilota z każdego urządzenia (smartfon, tablet itd.) w bardzo łatwy sposób.
Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią opcję (niedługo nagram filmik, który wszystko wyjaśni) i pojawi Ci się kod QR. Skanujesz go i gotowe! Masz pilota. Moim zdaniem to główna przewaga nad ImaginaryTeleprompter za którą już trzeba zapłacić abonament (ImaginaryTeleprompter to darmowy openSource).
Powyżej zebrałem programy i aplikacje do obsługi promptera na każdą ewentualność. Jeśli uważasz, że istnieją lepsze programy do obsługi prompterów to koniecznie daj mi znać w komentarzu. Zaktualizuję ten wpis aby Nasza społeczność prompterowa mogła dowiedzieć się o najlepszych rozwiązaniach 🙂