Jak czytać z promptera, żeby nie było widać? Poznaj 7 trików

Ustawiasz kamerę, przygotowujesz tło, włączasz oświetlenie, jeszcze tylko REC i… tak. Masz w głowie kompletną pustkę. Słowa wyparowują niczym kałuża w upalny dzień. Co zrobić, żeby przed kamerą tekst sam płynął z ust? Wystarczy, że użyjesz promptera. W artykule znajdziesz 7 trików, które będzie odpowiedzią na pytanie jak czytać z promptera, żeby nie było widać.

Prompter – co to jest?

Prompter (teleprompter) to urządzenie, które wyświetla tekst osobie występującej przed kamerą. Teleprompter sprawia, że tekst widzisz dokładnie na linii swojego wzroku tuż przed obiektywem. Możesz więc podczas nagrywania  patrzeć prosto w obiektyw, a jednocześnie korzystasz ze „ściągi”. Sprytnie, prawda?

Jak działa teleprompter?

Jak to się dzieje, że tekst wyświetlany przed obiektywem jest widoczny dla mówiącego, ale nie rejestruje go kamera? Cała magia tkwi w lustrze weneckim, jakie zawiera prompter. Takie lustro jest półprzepuszczalne – odbija obraz tylko z jednej strony.  

Jeśli zamontujesz prompter na statywie tuż przed kamerą, a pod nim umieścisz urządzenie (np. tablet lub komórkę), po którym przesuwać się będzie tekst, nachylone lustro promptera odbije tekst, a druga strona przepuści obraz, który nagra kamera.  

Jak czytać z promptera, żeby czytać naturalnie?

Prompter to kolosalne ułatwienie dla osoby, która występuje przed kamerą. Ale może też być pułapką – gdy zaczniesz odczytywać tekst zamiast mówić, Twoja wypowiedz stanie się nienaturalna. A przecież chodzi o to, żeby widz miał wrażenie, że mówisz „z głowy”.

Jak czytać z promptera, żeby nie było widać, że czytasz?

  1. Przed nagraniem przeczytaj tekst parę razy na głos, żeby go utrwalić. Nie chodzi o to, żeby uczyć na pamięć, ale im lepiej znasz tekst, tym swobodniej odczytasz go przed kamerą. Jeśli odczytujesz tekst przygotowany przez kogoś innego, to punkt obowiązkowy!
  2. Traktuj wyświetlany tekst wyłącznie jako podpowiedź. Nie trzymaj się kurczowo każdego słowa. Podczas nagrania możesz coś dodać lub opuścić.
  3. Pamiętaj o mowie ciała. Delikatnie ruszaj głową, wykorzystaj mimikę twarzy i gestykuluj. Zachowuj się po prostu tak, jak zwykle, gdy o czymś opowiadasz.
  4. Zwróć uwagę, czy na nagraniu widać, że Twoje oczy podążają za tekstem. Jeśli tak, ustaw kamerę z prompterem trochę dalej i zwiększ marginesy wyświetlanego tekstu.
  5. Ustaw dostatecznie duży rozmiar czcionki. Jeśli czcionka będzie zbyt mała, zaczniesz mrużyć oczy.
  6. Ustaw tempo przesuwania się tekstu, które jest dla Ciebie wygodne. Nie możesz gonić tekstu ani zbyt długo na niego czekać. 
  7. Pozwól sobie na… potknięcia. Gdy w Twojej wypowiedzi od czasu do czasu pojawią się drobne przejęzyczenia czy „jęki namysłu” („hmm…” i „eee…”), całość wypadnie bardziej spontanicznie.

Prompter – aplikacja do tekstu

Na koniec jeszcze jedna rzecz. Jak sprawić, żeby tekst płynnie przesuwał się na urządzeniu, na którym wyświetlasz tekst?

Jeśli tekst wyświetlasz na laptopie, tabletce czy smartfonie, pomogą Ci specjalne aplikacje:

  • Android: Elegant Teleprompter lub Speechway ios,
  • iOS: Teleprompter Premium App,  
  • komputer: Imaginary Teleprompter lub Easy Prompter.

No to jak? Bierz kamerę, ustawiaj prompter i nagrywaj. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *